sobota, 31 marca 2012

Biały barszcz - zakwas, przepis

Za tydzień Święta Wielkanocne. Warto więc zacząć przygotowania i pomyśleć o świątecznych potrawach. Wśród wielkanocnych specjałów na pewno nie może zabraknąć Barszczu Białego. Mimo że jest to danie, które nie wymaga specjalnych umiejętności kulinarnych, ponieważ możemy kupić gotowy żurek czy barszcz w butelce, to jednak najsmaczniejszy i najlepszy barszcz to taki, który przygotujemy sami od podstaw. Gwarantuję, że będzie 100 razy lepszy od kupnego, a sposób jest bardzo prosty.

Składniki:

  • 1/2 szklanki mąki żytniej
  • woda
  • 2 - 3 ząbki czosnku
  • piętka chleba
Wykonanie:
Do kubka z mąką dolewamy letniej wody z kranu (tyle wody aby można było wymieszać mąkę z wodą i aby powstała jednolita konsystencja, nie może być za gęste). Mieszamy dokładnie mąkę z wodą likwidując grudki. Możemy przelać zawartość kubka do miseczki i roztrzepać trzepaczką, wtedy łatwiej uzyskamy jednolitą konsystencję. Gdy grudki są zlikwidowane, przelewamy do glinianego naczynia, a jeżeli nie mamy to po prostu do słoika. Dolewamy zimnej wody aby rozrzedzić gęstawą konsystencję. Barszcz musi być rzadkawy. Wrzucamy obrane ząbki czosnku i piętkę chleba. Przykrywamy naczynie, w którym mamy barszcz np. talerzykiem i odstawiamy w ciepłe miejsce (temp. pokojowa). Za 3 - 5 dni powinien być wystarczająco ukiszony. Wtedy wstawiamy do lodówki. 
Gdy chcemy ugotować barszcz, powoli wlewamy barszcz do garnka, w którym gotujemy zupę, ciągle mieszając. Wlewamy tyle aż smakowo (na kwaśność)  będzie nam odpowiadać.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz